Sohbet Odaları

Bir sohbet odası  gerçek zamanlı iletişim kurmak için ortak bir ilgi alanı olan kullanıcıların toplulukları için bir mekan sağlayan çevrimiçi hizmetin parçasıdır. Karşılaştırma yapan forumlar ve tartışma grupları, kullanıcıların mesaj yayınlamasına izin verir ancak eşzamanlı mesajlaşma kapasitesine sahip değildir. Çoğu sohbet odası, kullanıcılarının herhangi bir özel yazılıma sahip olmasını gerektirmez; Internet Relay Chat (IRC) gibi .

Sohbet odası kullanıcıları istedikleri sohbet odasına kaydolur, bir kullanıcı adı ve şifre seçer ve belirli bir odaya giriş yaparlar (çoğu sitede birden fazla sohbet odası bulunur). Sohbet odasının içinde genellikle çevrimiçi ortamda bulunan ve başka bir kişinin sohbet odasına girdiği konusunda uyarılan kişilerin bir listesi vardır. Sohbet etmek için, kullanıcılar bir metin kutusuna bir mesaj yazar. Mesaj, daha büyük olan ortak mesaj alanında hemen görülebilir ve diğer kullanıcılar yanıt verir. Kullanıcılar sohbet odalarına girebilir ve mesajlarını herhangi bir mesaj göndermeden okuyabilirler.
.
İnsanların çabalarının veya ilgisinin neredeyse her yönüne odaklanan sohbet odaları bulunabilir: örneğin müzik, din, yemekler ve edebiyat gibi.